Igår skrev jag en teologisk reflektion om vem den helige Ande är. Idag vill jag dela några tankar om vad den helige Ande gör i våra liv och i världen.
1. Nytt liv genom Anden – Vägen in i Guds rike
För det första är den helige Ande källan till nytt liv. Jesus säger till Nikodemus i Johannes 3:5 att ingen kan komma in i Guds rike utan att bli ”född av vatten och Ande”. Det är Anden som väcker oss från andlig död, planterar Guds liv i våra hjärtan och gör oss till hans barn. Paulus skriver i Titusbrevet 3:5 att Jesus ”frälste oss genom ett bad till ny födelse och förnyelse i den helige Ande”. Precis som en människa får liv vid befruktningen, får Guds folk liv genom Anden när vi kommer till tro på Jesus.
2. Kraft för uppdraget – Styrka att vittna och befria
För det andra vill Gud ge oss ett särskilt ”dop” i den helige Ande. Som vi såg i den förra punkten så föds alla som tror på nytt av Anden vid frälsningen, men utöver det erbjuder Gud en djupare erfarenhet för att utrusta oss med Andens kraft. Jesus lovar i Apostlagärningarna 1:8: ”Men när den helige Ande kommer över er, ska ni få kraft och bli mina vittnen i Jerusalem, i hela Judeen och Samarien och ända till jordens yttersta gräns.” På pingstdagen ser vi detta i praktiken: lärjungarna fylls av Anden, talar i tungor och förkunnar evangeliet med en frimodighet som inte är deras egen.
3. Enhet i gemenskapen – En magnet som binder oss samman
För det tredje fungerar den helige Ande som en magnet som drar oss samman. Paulus skriver i 1 Korintierbrevet 12:13: ”I en och samme Ande är vi alla döpta för att höra till en och samma kropp, vare sig vi är judar eller greker, slavar eller fria. Och vi har alla fått en och samme Ande utgjuten över oss.” Anden är den kraft som förenar oss till en enhet, trots skillnader i ålder, bakgrund eller intressen. Tänk på en församling där unga och gamla, olika kulturer och livssituationer möts i harmoni – det är Andens verk som gör detta möjligt och visar världen vad Guds kärlek kan åstadkomma.
4. Andliga gåvor – Utrustning för tjänst och uppbyggelse
För det fjärde ger dopet i den helige Ande oss gåvor som stärker oss själva, församlingen och vår tjänst. Paulus listar i 1 Korintierbrevet 12:7 några av dessa – visdom, tro, helande, profetia, tungotal – och betonar att Anden ger dem ”så att det blir till nytta”. Vi ser det i Apostlagärningarna 19:6 när Paulus lägger händerna på några troende: ”och när Paulus lade händerna på dem kom den helige Ande över dem och de talade i tungor och profeterade.” Genom Andens dop blir vi och får vi redskap för att nå ut med evangeliet ända till jordens yttersta gräns.
5. Kontinuerlig närvaro – En Hjälpare för livet
För det femte är dopet i den helige Ande inte bara en engångshändelse – det öppnar för en ständig ström av Andens närvaro. I Efesierbrevet 5:18 uppmanas vi att ”uppfyllas av Anden” igen och igen, en pågående process som ger oss styrka och helgar oss från världens inflytande. Jesus kallar Anden vår ”Hjälpare” (Johannes 14:16-17) som bor i oss och stannar hos oss. Han leder oss ”in i hela sanningen” (Johannes 16:13), förhärligar Kristus genom att rikta våra hjärtan till honom (Johannes 16:14), helgar oss från synd (Romarbrevet 8:13) och ber för oss när orden inte räcker till (Romarbrevet 8:26). Paulus skriver också i Efesierbrevet 1:13 att Anden är ett ”sigill”, ett löfte om vårt eviga arv.
Det finns mycket mer att säga om den helige Andes verk, men dessa fem aspekter tycker jag fångar hjärtat: han ger oss nytt liv, styrka för uppdraget, gemenskap, gåvor för tjänst och en ständig närvaro. Den helige Ande byter ut våra mänskliga brister mot hans gudomliga gåvor och gör oss inte bara räddade utan också rustade att förändra världen.